Plotseling staan we in een stal. Zomaar, vanuit het donker vanaf een glibberig pad met aan beide kanten water. Jozef en Maria zitten op een baal hooi met een echte baby. Ik stoot bijna een houten schaap omver. Het kind van amper een paar weken huilt, Maria troost en een meisje begint op een viool te spelen. Tussen ons door komt een jonge vrouw. Klein en kwetsbaar zingt ze: Mary did you know? We staan met ongeveer vijftig mensen dicht op elkaar en wanen ons in de stal van Betlehem. Het is werkelijk ontroerend. De herder zegt dat we verder moeten. We lopen door de polder van Giessen – Oudekerk. In de stilte gaan we verder. Een engelenkoor zingt ons toe, even verderop ontmoeten we de wijzen uit het oosten en dan ontspint zich het leven van Jezus. We wanen ons in zijn tijd, maar wel in een koude en donkere polder. Kijk, daar zit iemand in de boom. Hij heeft duidelijk hoogtevrees. De lichten zijn op hem gericht en we staan op aangeven van onze gids, die herder is, opnieuw stil. Vanuit de ‘vijgenboom’ doet Zacheüs zijn verhaal. Opeens wordt ik opzij geduwd. Ik schrik. Een man met baard en in een wit gewaad passeert en begint liefdevol te praten tegen de man in de boom. Schrok ik toch even van ‘Jezus’. Na een kort bezoek aan een herberg met veel vertier en muziek komen we in het gebied waar de Zeloten actief zijn. Het zijn vrijheidsstrijders en fel gekeerd tegen de Romeinse overheersers. Hoewel we gewaarschuwd waren, schrokken we toch flink. Ineens stonden er tien luid schreeuwende mannen om ons heen. Ze hadden brandende fakkels in de handen en doorzochten de groep. Lotte werd eruit gepikt, afgevoerd en verhoord. Gelukkig liep het met een sisser af. In de verte zien we drie kruisen en daarachter de grootste kerstboom van de wereld, schitterend in de late avond. We waren te gast bij het project ‘Licht in de polder’. Na een tocht van twee uur was de afsluiting in de dorpskerk van Giessen – Oudekerk. De monumentale kerk was uitsluitend verlicht met kaarslicht. We zaten stil in de banken met weinig beenruimte. Een meisje speelde harp en het hele gebeuren daalde rustig neer in onze harten. Wat een mooie avond en een inspirerende voorbereiding op het feest van licht van Gods komst in onze donkere wereld. 

Gisterenavond was in onze kerk de kerstmusical. Het thema was: op zoek naar het licht. Mooie serieuze kindergezichtjes zongen bekende en nieuwe liederen. Het verhaal voltrok zich in een rap tempo. Veel afwisseling met ontroerende solo’s en teksten. Ik heb er van genoten en met mij een kerk vol ouders, opa’s en oma’s en gemeenteleden. De kinderen hebben het fantastisch gedaan. En ik hoop en geloof dat ze dit ook meenemen in hun leven. Vanavond twee kerstdiensten. De eerste begint om 19.30 uur en de tweede om 22.00 uur. Het gaan vast weer fijne diensten worden met veel ruimte voor zang en muziek. Morgenochtend om half tien is het familiekerstfeest. Heel hartelijk welkom en…. er is plaats in de herberg.

Ik sluit af met een tekst uit de bijbel.

Dit is een getrouw woord en alle aanneming waard,

Christus Jezus is in de wereld gekomen is om zondaren te redden.  1Timoteüs 1: 15 

Ik wens u en jou fijne en gezegende kerstdagen.

ds. Wouter

De volgende blog verschijnt volgend jaar op maandag 7 januari